Len – Właściwości

Len to włóknodajna i oleista roślina z rodziny lnowatych (Linaceae) pochodząca z Bliskiego Wschodu. Jego unikalne właściwości, sprawdzone przez wieki, sprawiły, że do dziś na całym świecie jest bardzo wysoko cenionym materiałem.

Tkaniny lniane charakteryzuje gładkość, trwałość, jedwabisty połysk, komfort użytkowania, naturalny wygląd. Niewątpliwą zaletą jest łatwość w pielęgnacji. Z biegiem czasu, wraz z praniem i prasowaniem lniana tkanina staje się bardziej miękka i przyjemna w dotyku.

Len to tkanina idealna dla osób cierpiących na alergie skórne (ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze). Jest bardzo przewiewna – nie powstrzymuje przepływu powietrza, pozwalając naszej skórze świetnie oddychać. Nie elektryzuje się i pochłania wilgoć. Len wspomaga spokojny sen. Pościel lniana daje poczucie chłodu dzięki właściwościom termoregulacji. W czasie upałów wchłania wilgoć i nadmierne ciepło, a w czasie chłodów zatrzymuje ciepło ciała.

Jest bardzo popularna wśród wszystkich osób dbających o środowisko naturalne. Tkaniny z tej rośliny ulegają naturalnemu rozkładowi i nie są zagrożeniem dla przyrody. Włókna lnu nie zawierają żadnych szkodliwych dla człowieka domieszek, tkanina jest przyjazna dla środowiska oraz biodegradowalna.